از شهر و در شهرسایر

آغاز سوگواری مردم زرقان

خیمه های برافراشته آیین ۴۰۰ ساله مردم زرقان

نگاهی به سوگواری مردم زرقان

آیین بر پایی خیمه های سوگواری اباعبدالحسین علیه السلام-زرقان فارس
خیمه های برافراشته آیین ۴۰۰ ساله مردم زرقان/ شهری که قلب تعزیه شد

مردم زرقان همه ساله همزمان با ۲۷ ذالحجه که به روایتی سالروز شهادت مسلم بن عقیل(ع) است، با حضور در سه حسینیه شهر، مراسم برافراشتن خیمه های عاشورایی را طی سنتی دیرین برگزار می کنند.

مراسم سنتی برافراشتن خیمه های عاشورایی در سه حسینیه حیدر، ولیعصر و امام سجاد (ع) زرقان بنا به سنتی ۴۰۰ ساله برگزار می شود و اهالی هر محله با حضور در حسینیه محله خود، خیمه های عاشورایی بلند قامتی را بر حیاط حسینیه ها برافراشته می کنند.

حسینیه های زرقان که هر کدام قدمتی به تاریخ حکومت صفویه دارد، هر ساله در ۲۷ ذیحجه از اذان صبح میزبان خیل مشتاقان سالار شهیدان است، که بعد از اقامه نماز صبح و قرائت زیارت عاشورا، بر بام هر حسینیه ساز عزا می نوازند و مقدمات برپایی خیمه های عاشورایی را فراهم می کنند.

خیمه های عاشورایی به وسعت بیش از ۵۰  مترمربع و به بلندای بیش از ۱۲ متر است که بر ۶ ستون چوبی محکم استوار و مزین به پرچم سرخ «یا حسین» شده و برای برافراشتن هرکدام به بیش از ۱۵۰ مرد تنومند نیاز است.

برای برپایی خیمه های عاشورایی ابتدا ستون های چوبی را به صورت ۴۵ درجه بر دیوار حسینیه بالا می کشند و پایه هر ستون را در محل استقرار خود قرار داده و خیمه را بر روی آن پهن می کنند.

 به هر طرف هر خیمه بیش از ۱۲ طناب بلند و محکم آویزان است، که مردان تنومند زرقانی، آنها را از سمت دیگر بام حسینیه با فریادهای «یاحسین»، «یا علی» و «یازینب» می کشند تا ستون های خیمه ها به صورت عمودی در جای خود قرار گیرد و در انتهای طناب های نگهدارنده به بخشی از سازه های حسینیه گره خورده و محکم می شوند.

بلندترین خیمه متعلق یه حسینیه حیدر در شرق شهر زرقان است، که به سردار حیدر از فرماندهان لطفعلی خان زند منسوب است و برای بلند کردن آن از جرثقیل و بالابر استفاده می کنند، بر روی خیمه ها نقوشی وجود دارد اما کسی اطلاع دقیقی از سابقه تولید آنها ندارد، در عین حال آثار متعددی از مرمت و کهنگی بر هر خیمه قابل مشاهده است.

این خیمه ها تا ۱۳ محرم برپاست و صبح ها مراسم قرائت زیارت عاشورا و روضه خوانی، ظهرها مراسم تعزیه و شامگاه مراسم زنجیر زنی و سینه زنی در خیمه های عاشورایی دائر می شود و روز ۱۳ محرم نیز خیمه های عاشورایی جمع می شود. مردم زرقان تا پایان ماه صفر لباس سیاه برتن دارند.

این مراسم در سال ۱۳۹۱ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۶۵۷ به ثبت ملی رسیده است.

مردم زرقان روز هفتم محرم را متعلق به ساحت حضرت ابوالفضل علیه السلام می دانند

علاوه بر این مردم زرقان روز هفتم محرم را متعلق به ساحت حضرت ابوالفضل علیه السلام می دانند و طی آیین سنتی دیگری مراسم جمع آوری علم و پرچم های حسینی از خانه های عزاداران با حضور هیئت های عزاداری انجام شده و علم و پرچم های جمع آوری شده به هریک از این حسینیه ها منتقل می شود.

همزمان نیز برخی اهالی با ذبح گوسفند و اهدای کله قند فرزند خود را به کسوت خادمی حسینیه محله خود و عزاداران حسین درآورده و به گفته خود اهالی زرقان به کسوت «سقایی» در می آورند و از آن پس فرزندشان به خیل خادمان حسینیه و عزاداران امام حسین(ع) می پیوندد.

پیش از این مدیر کل فرهنگ و ارشلاد اسلامی فارس در جریان برپایی این خیمه ها گفته بود که سالهاست مراسم عزاداری امام حسین (ع) در شهر زرقان به صورت مستمر، باشکوه و مردمی برگزار می شود.

 این سنت مردم شهر زرقان فارس که به تازگی در فهرست آثار معنوی کشورمان نیز ثبت ملی شده است سابقه چند صد ساله تاریخی دارد و نکته مهم این برنامه مردمی بودن آن است به طوری که تمام هزینه های این برنامه را مردم این شهر تامین می کنند.

وی با بیان اینکه جریان عاشورا برای همه مردم دنیا ارزشمند و ماندگار است بیان کرد: این مراسم سنتی در شهر زرقان هر ساله با حضور بسیاری از جوانان و نوجوانان این خطه برگزار می شود که این نشان از زنده بودن و پویایی حادثه عاشورا دارد

از دیگر برنامه های این آئین، اطعام شهروندان و ذبح گوسفند و طبخ آش سنتی زرقان و توزیع نذری است.

زرقان قلب تعزیه کشور

شهر زرقان از دیرباز قلب تپنده تعزیه در کشور است که هر سال در ماه محرم و صفر برنامه های ویژه کشوری در بخش هنر تعزیه در این شهر برگزار می شود

وی  اضافه کرد: به دلیل اینکه هنر تعزیه در فارس و شهر زرقان یکی از هنرهای مورد توجه جدی مردم است در چند سال اخیر سوگواره تعزیه با حضور تعزیه خوانان کشوری در سطح ملی در زرقان برگزار می شود که امسال نیز این برنامه در این شهر اجرا خواهد شد.

مریدی ادامه داد: جریان عاشورا پیروزی حق بر باطل است و امام حسین(ع) نماد آزادگی، ایثار و مقاومت است که این مفاهیم مهم در فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) باید برای نسل امروز و جوان تبیین شود و ایام محرم و صفر بهترین زمان برای فرهنگ سازی دینی و ارتقای سطح دینی و معنوی مردم جامعه است.

شهر زرقان از توابع شهرستان شیراز است که در فاصله ٢٥ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد.


برگرفته از خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا